В українців можуть виникнути проблеми з оновленням або обміном посвідчень водія за кордоном
В Україні набув чинності новий закон про мобілізацію, згідно з яким усі призовники у віці 18-60 років мають оновити свої дані, включаючи тих, хто мешкає за межами країни.
Закон почав діяти із 18 травня. Відтепер громадяни України мають завести електронний призовний рахунок та зареєструватись у відповідному військовому відомстві. При цьому українські консульства за кордоном припинили приймати документи від громадян призовного віку. Безпосередньо у Польщі уряд почав готувати поправки до спеціального закону щодо цієї категорії біженців. Нововведення покликані запобігти переходу на сірий ринок праці.
Як зазначає головний аналітик Gremi Personal Юрій Григоренко, українцям все одно рано чи пізно доведеться вирішувати питання у консульстві. Наприклад, проблеми виникнуть, коли у громадян України почнуть закінчуватися терміни дії посвідчень водія. У цьому випадку їм доведеться складати іспити у Польщі. При цьому обміняти посвідчення водія на польське неможливо, оскільки українська сторона не підтверджує дійсність наявних документів.
З іншого боку, згідно з новим законом, громадяни України можуть отримати доступ до консульських послуг лише після оновлення інформації про поточне місце проживання та наявності чинного «військового квитка», який проставляється на призовних пунктах після пред’явлення результатів медичного обстеження. Але проблема полягає в тому, що виконати цю умову без повернення в Україну неможливо.
Тим часом, у Польщі, як передбачено поправками до Закону про дорожній рух та деяких інших законів, з 17 червня цього року усі водії, що надають послуги пасажирського транспорту, повинні мати польське посвідчення водія. На питання про те, які іспити повинні будуть складати водії керівник відділу державних іспитів та екзаменатор Варшавського WORD Рафал Гродзіцький, відповів, що це залежить від того, з якої країни вони прибули та чи підпадають вони під дію Женевської чи Віденської конвенції. За його словами, в більшості випадків обмін прав водія передбачає складання теоретичних іспитів. Він наголосив, що це стосується, наприклад, водіїв з України чи РБ. Він додав, що теоретичний іспит на отримання посвідчення водія категорії В можна складати польською, англійською, німецькою або українською мовами.
Боснія та Герцеговина (БіГ) та Італія підписали угоду про взаємне визнання водійських прав. Однак цей крок стурбував транспортні компанії, які побоюються, що буде великий відтік водіїв, яких і так не вистачає.