Вперше в Україні з’являться скануючі системи для огляду залізничних вагонів та контейнерів. До цього часу аналогічні проекти в нашій країні не реалізовувались.
Левова частина експорту українських товарів здійснюється морським і залізничним видами транспорту. Зокрема, у 2024 році на море припало 69% експорту, тоді як по залізниці з України вивезли 23% вітчизняної продукції. Це потребує застосування більш вдосконалених засобів митного контролю, що забезпечують швидкість проведення митних процедур і результативність виявлення можливих порушень
Такими засобами є сучасні скануючі системи для огляду рухомих залізничних поїздів. Вони призначені для проведення неінтрузивного контролю, тобто дозволяють без додаткових втручань перевірити відповідність вмісту вагонів задекларованим у документах і ефективно виявляти потенційні ризики, пов’язані з контрабандою, включаючи тютюнові вироби, наркотичні засоби та інші заборонені речовини.
«Перші залізничні сканери з’являться в Україні до кінця 2025 року для моніторингу поїздів, які прибувають і відправляються з залізничних станцій Мостисько-2 і Ягодин на кордоні з Польщею. Крім того, триває узгодження щодо поставки міжнародними партнерами по пунктах пропуску по стаціонарних пропусках зі Словаччиною і Румунією. Процес сканування буде повністю автоматизований з цілодобовим режимом роботи і можливістю двонаправленого сканування» – Сергій Звягінцев, глава Держмитслужби.
Завдяки високій деталізації зображень митники можуть розпізнавати навіть дрібні приховані елементи в конструкціях вагонів, наприклад, в підлозі або в стінах. Сканери відповідають найвищим стандартам за глибиною проникнення, деталізацією та якістю зображення, що дозволяє визначати матеріали за їх структурою. Також вони оснащені спеціальними компонентами та програмним забезпеченням для автоматизованого вибору вагонів, придатних для сканування, щоб уникнути можливість сканування пасажирських вагонів та локомотивів.