В Україні та Литві прозвітували про зустрічі у рамках співпраці з польською стороною
У рамках чергової онлайн-зустрічі спільної Робочої групи МІУ та Міністерства інфраструктури Польщі сторони обговорили ситуацію з перетином кордону вантажівками та оцінку ефективності реалізованих заходів щодо розблокування кордону.
Як повідомили заступник міністра інфраструктури Павло Ганцаж та заступник міністра транспорту України Сергій Деркач, після розблокування кордону черги на виїзд з України зникли. Водночас залишаються питання щодо ефективності виконання меморандумів про пропускну спроможність на трьох розблокованих пунктах пропуску.
Наприклад, зараз «Краковець – Корчева» та «Рава-Руська – Гребінне» працюють не на повну потужність – близько 35% від домовлених показників. Водночас на пункті пропуску «Ягодин – Дорогуськ» цей показник перевищив 60%, а останніми днями кількість вантажівок, що перетинають кордон на виїзд з України, перевищує й узгоджені раніше цифри – близько 700 на день. Павло Ганцаж також наголосив на відсутності тривалих онлайн-черг на виїзд з України.
Поряд із цим, тривала година очікування становить для вантажівок, що перевозять товари 1-24 групи. Це товари, які потребують фітосанітарного та ветеринарного контролю з боку компетентних органів Польщі. Час очікування у такій черзі може досягати більше 10 днів. в МІУ нагадали, що українсько-польський кордон було розблоковано 17 січня 2024 року.
Відповідну домовленість досягло Міністерство інфраструктури Польщі з протестувальниками за результатами переговорів із Міністерством відновлення України. У рамках цієї угоди передбачено функціонування двох пілотних проектів на прикордонних переходах Ягодин – Дорогуськ та Нижанковичі – Мальховіце та створення Робочої групи, яка аналізуватиме ситуацію у сфері двосторонніх перевезень. За цей період через три розблоковані пункти пропуску на виїзд з України перетнули майже 20 тис. вантажівок. Для порівняння за весь грудень минулого року кордон через три БАПП з України виїхало 15 тис. вантажних автомобілів.
Паралельно з цим можливість організації регулярного маршруту вантажних поїздів між Литвою, Польщею та Україною обговорили міністр транспорту Литви Маріус Скуодіс та міністр інфраструктури Польщі Даріуш Клімчак. Новий маршрут дозволить максимально ефективно використовувати існуючу інфраструктуру та забезпечити швидший транзит товарів з України.
За словами Маріуса Скуодіса, Литва, Польща та Україна могли б домовитись про умови регулярного руху вантажних поїздів. Було наголошено, що успіх регулярного поїзда в обох країнах може призвести до інвестицій у додаткові вантажні потужності та модернізацію залізничних ліній.
На зустрічі зі своїм польським колегою литовський міністр також наголосив, що нова трансєвропейська транспортна мережа (TEN-T) дає чудову можливість розвивати європейський залізничний коридор між Балтійським регіоном та Україною.
Проект нової мережі TEN-T вже передбачає додаткове сполучення Північно-Балтійського морського коридору з Україною через прикордонний перехід Дорогуськ-Ягодин – найближче транспортне сполучення між Литвою, країнами Балтії та Україною.